Технологии за достъпност
Moby2.com за хора със специални потребности: Влез
Това е нашата инициатива "Open web", защото Уеб достъпността дава достъп на хората със специални потребности до възможността да използват Интернет – да разбират, възприемат, взаимодействат, навигират в Интернет пространството, както и да дават своя личен принос към света и развитието. Милиони хора чувстват биологични или соцаолни ограничения пред възможността да допринасят, да бъдат полезни. Огромен човешки потенциал не е разкрит и окуражен за развитие. В момента повечето уеб сайтове, софтуер и хардуер поставят бариери пред достъпността и ограничават правото за общуване и развитие на хората със специални потребности.
Защо уеб достъпността е важна?
Уеб пространството се превръща във все по значим ресурс за всички аспекти на нашия живот: образование, кариера, политика, управление, търговия, здравеопазване. Поради тази причина е особено важно уеб пространството да бъде достъпно и да предоставя равни права и възможности на хората със специални нужди. Достъпното уеб пространство е предпоставка за активно участие в обществото, социална ангажираност и по-добра адаптация. Уеб пространството предлага достъп до неизмеримо като количество информация и възможност за интеракция. Освен това бариерите с достъпността при традиционните медии като аудио, видео и принт са много по-лесно преодолими благодарение на технологиите.
Мисията на "Open Web".:
Основното послание на Моби2 е "Open World", отворен свят за комуникация, обучение и развитие на хората. Пример в това отношение е инициативата "Open web", която стартирахме с нов web проакт за община Видин през 2013 година, сайтът moby2.com, както и другите web проекти, по които работим. Те са максимално достъпни за хората със специални потребности. Ние вярваме, че всеки има право на достъп до информация, на мнение и на правото да го изкаже, на личностно и професионално развитие, независимо от ограниченията от биологичен или социален характер. Ако с едно малко усилие, всички ние, от които зависи web комуниацията, можем да премахнем бариерите пред хората, е необходимо да го направим.
Технологии за web достъпност. Уеб браузъри:
Представяме ви кратък списък на текстови браузъри, които можете да използвате. Текстовит браузър е браузър, който зарежда единствено текстa на дадена страница без картинки, снимки или друго визуално съдържание. Текстовите браузъри са особено полезни за хора с увреждания в зрението :
Добра практика е използването им със софтуер за генериране и синтезиране на реч. Програма за четене на текст от екрана.
Технологии за web достъпност. Операционни системи:
Най-популярните операционни системи разполагат с вградени опции за подпомагане и улесняване на хора със специални нужди. Ето някой от техните характеристики:
Windows/PC. В Ease of Access Center на Windows потребителя може да избира и контролира следните опции:
- Magnifier. Можете да увеличавате (приближавате) екрана на компютъра си или части от него.
- High Contrast. Някой цветови комбинации, като бяло върху черно вместо черно върху бяло, са по-лесни за възприемане. Някой цветови комбинации компенсират за далтонизъм. Чрез тази опция потребителят може сам да определя цветовите комбинации според собствените си нужди и предпочитания.
- Increase the size of text on screen. Потребителят може да увеличава размера на текста, който вижда без това да се отразява на качеството на резолюцията. От помощ за хора с нарушено зрение.
- Choose your keyboard. Потребителя може да избира от физическа клавиатура, клавиатура с докосване или екранна клавиатура, която да управлява чрез мишка или друго командно устройство.
- Narrator е приложение за екранно четене (преобразува текст в реч), чрез което можете да достъпвате персоналния компютър без да използвате визуалните характеристики на екрана му.
- Speech Recognition е допълнение към Windows, чрез което употребата на клавиатура и мишка става опционална. Можете да контролирате компютъра си използвайки гласа си и да диктувате текст вместо да го въвеждате чрез клавиатура.
iOs/Mac VoiceOver е стандартен екранен четец, който идва със всеки Mac . Функциите му обаче включват не просто текст към говор, а и възможност за пълна интеракция благодарения на жестове, клавиатура и браилов дисплей.
- Zoom е мощен увеличител на екран ( до 20 пъти). Може да се използва както цялостно, така и за част от образа на екрана.
- Dictation е функция позволяваща да се възприема говор там където иначе се изисква да се въведе текст. Можете да отговорите на мейл, да търсите в уеб пространството или да напишете отчет просто с помощта на гласа си.
- Invert Colors ви позволява да обръщате и променяте цветовете на екрана си. Притежава функции за увеличаване и намаляване на контраст. Веднъж приложени настройките се запазват за цялостното ползване на всички програми.
- Cursor Size увеличава размера на курсора на мишката според желанието на потребителя. Това помага за по-лесна навигация и следене на съдържанието. Зададените настройки се помнят, дори компютъра да бъде спрян.
- FaceTime позволява видео разговори и по-удобна комуникация. Благодарение на високото качество на видеото е подходящ за хора, които комуникират с езика на знаците.
- Screen Flash е най-просто обяснено визуален клаксон/сигнал. Вместо звук, компютъра може да примигне с екран когато дадена програма има нужда от вашето внимание или компютърът иска да ви извести нещо.
- Onscreen Keyboard. Понякога за писане е по-лесно да се използва мишка или друго посочващо устройство. Клавиатурата за екран позволява точно това. Тя се показва на екрана когато е нужна, можете да контролирате големината ѝ, както и да създадете бързи връзки към съдържание.
- to Speech е буквално текст към реч. Има възможност за избиране на мъжки и женски гласове, скорост на четене и избор от над 20 езика.
Linux е операционна система уникална с това, че може да поддържа работа без нуждата от графичен интерфейс. Това я прави по-удобна за четците на съдържание, които иначе могат да имат проблем с графиките/визуалната част на уеб съдържанието. Ето няколко проекта използващи операционната система на Linux:
- GNOME 2 project предлага пълен десктоп контрол чрез клавиатурата, десктоп клавиатура, увеличение на екрана. Екипа на GNOME е разработил специална архитектура на проекта. Тя е с отворен код и се нарича AT-SPI (Assistive Technology Service Provider Interface).
- Vinux, е проект оптимизиран за слепи и хора с частично увредено зрение, който е изцяло базиран на Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. Той включва четци на екран, увеличение на екрана, заложен съпорт за USB екрани за Брайлова азбука, както и специално оптимизирани шрифтове и цветове. За инсталирането на Vinux човек с увреждане ще се нуждае от помощ.
- Orca screen reader е четеца за екран с най-много функции. Той поддържа няколко различни гласа, както и дисплеи за Брайлова азбука. За да го използвате ще се нуждаете от GNOME 2.
Linux има няколко четеца, които преобразуват текст-към – реч като e Speak и Festival. Друг такъв четец е Julius. Julius е създаден от Технологичния Институт в Нагоя и Университета на Киото. Този четец е доста добър, но труден за настройка.
Онлайн магазини за технологии подпомагащи достъпността:
Специализиран свободен софтуер за сканиране на екрана:
Продуктът NVDA Screen reader е безплатна програма, която сканира екрана на потребителя и със звуков сигнал дава информация за съдържанието на страницата.
- Ако сте представители на иституция на държавна, места или съюзна валст и желаете да приложите най-съвременни стандарти и технологии за web достъпност, както и да се включите в инциативата на Моби2 "Open web" пишате на email: office@moby2.com
- Ако сте представители на корпоратовна или неправителствена оргазниации и желаете да приложите най-съвременни стандарти и технологии за web достъпност, както и да се включите в инциативата на Моби2 "Open web" пишате на email: office@moby2.com
- Повече информация за web достъпността можете да получите на следните връзки:
- http://www.section508.gov/ стандарти на американското федерално правителство;
- www.BuyAccessible.gov технологии за приложение на стандартите за заинтересовани страни;
- http://www.w3.org/TR/WCAG20/ препоръки на WWW инициатива за web достъпност;
- http://bg.ettad.eu/ европейски проект за web достъпност;
- http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/life-and-work живот онлайн - цели и проекти за развие на европейския съюз в периода 2020.

- Методи за разрешаване на конфликти
- Комуникативни умения - приложения в работата
- Участието на панаир и изложения като част от маркетинговата стратегия на фирмата
- 10 съвета за успешни електронни бюлетини
- Изграждане на публичен образ и разпознаваемост на марката
- Изисквания за успеха на междуличностния маркетинг в организацията
- Ефективно провеждане на съвещания
- Как да си изберем сигурна парола
- Управление и развитие на човешкия потенциал - приложни изследвания
- Език на тялото и емоционална интелигентност при презентация